Dzisiaj, w naszej przemysłowej i informatycznej epoce nie możemy wyobrazić sobie życia bez komputerów. Nie tylko ułatwią one naszą pracę, ale czynią cały świat bardziej komfortowym. Wprawdzie nie zastąpią one ludzi w działalności stricte produkcyjnej w terenie, ale są niebywałym udogodnieniem do tego, aby praca przebiegała szybciej i sprawniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Tartaki to jedne z tych miejsc, w których komputery sterują wielkimi piłami, w szybkim tempie tnącymi wielkie kawałki drewna na mniejsze części. Prace tartaczne, stolarskie oraz ciesielskie sprawiają, że mamy do czynienia z mniejszymi i większymi narzędziami. Jakich zasad BHP trzeba przestrzegać, kiedy mamy w ręce wiertarkę, piłę lub szlifierkę czy frezarkę?
Elektronarzędzia
Wszystkie elektronarzędzia mogą być bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego sprzedaje się je wraz ze szczegółowymi instrukcjami użycia. Zanim przystąpimy do pracy z nowym elektronarzędziem, należy poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z dołączonym przewodnikiem użytkowania. Znajdują się w nim wszystkie informacje na temat sprzętu i jego stosowania, o których musimy wiedzieć.
Miejsce bezpiecznej pracy
Kiedy szkolenia BHP Krapkowice z zakresu elektronarzędzi mamy już za sobą, pora przygotować miejsce pracy. Jak powinno wyglądać wygodne i bezpieczne stanowisko do pracy z drewnem, przy użyciu elektronarzędzi? Przede wszystkim musi być dobrze oświetlone i czyste. Najczęściej wypadki zdarzają się wtedy, kiedy pracujemy przy zbyt słabym oświetleniu i nie mamy wokół siebie wystarczająco dużej, uporządkowanej przestrzeni. Pozostałe zasady dotyczą takich spraw
- Należy unikać pracy z elektronarzędziami w miejscach, w których znajdują się materiały wybuchowe – w pobliżu gazów lub pyłów, a także cieczy palnych. Podczas pracy z niektórymi narzędziami może dochodzić do iskrzenia. Iskry lub gorące opiłki mogą zapalić substancje łatwo palne.
- Zawsze trzymaj dzieci i inne osoby z daleka, podczas pracy z elektronarzędziami. Musisz zachować maksymalnie skupioną uwagę, podczas wykonywania czynności.
- Przed rozpoczęciem pracy zawsze przeczytaj i zrozum instrukcję, która znajdowała się w opakowaniu nowego narzędzia.
- Nigdy nie należy używać żadnych urządzeń elektrycznych, gdy jesteś zmęczony lub pod wpływem leków, alkoholu lub narkotyków.
- Mądrze wybierz strój roboczy, Nie wolno używać łatwopalnych, gumowych rękawic, luźnej odzieży i zakładać biżuterii dla pracy z elektronarzędziami. Podczas pracy musisz również zrobić porządek z długimi włosami – spiąć je w kucyk lub umieścić pod czapką.
- Upewnij się, że uchwyty elektronarzędzi są czyste, suche i wolne od oleju.
- Zdrowy rozsądek, a także szkolenia BHP podpowiadają, aby przed podłączeniem urządzenia do prąd lub włożeniem akumulatora upewnić się, że wyłącznik zasilania jest wyłączony. Pamiętaj także o tym, aby nie przenosić narzędzia z palcem na przełączniku.
- Nie należy używać elektronarzędzi do prac, do których nie zostały one zaprojektowane.
- Nie należy przeciążać urządzeń elektrycznych. Należy używać właściwego narzędzia do pracy, dopasowując wcześniej jego możliwości do charakteru wykonywanych czynności. To sprawi że praca płynie szybciej i bardziej komfortowo.
- Staraj się korzystać wyłącznie z akcesoriów zalecanych przez producenta elektronarzędzi. Pamiętaj, że te przystawki które są odpowiednie dla jednego urządzenia, nie muszą takie być dla innego.
- Nigdy nie dotykaj ostrza, wiertła lub frezu bezpośrednio po wykonanej czynności. Ta część zawsze szybko się nagrzewa i musi upłynąć nieco czasu, aby jej temperatura spadnie.
Related Posts
- 44
Niektórzy sądzą, że szkolenia BHP, są niemiłym obowiązkiem, który trzeba spełnić, żeby tylko móc pracować. Natomiast w miejscu pracy obowiązują pewne zasady. Nie dotyczą one tylko ubioru oraz zachowania związanego z samym stanowiskiem pracy, ale także bezpieczeństwa i higieny pracy. Wiąże się to z koniecznością szkolenia BHP każdego pracownika rozpoczynającego…
- 39
Wyobraźmy co by się działo, gdyby tak każdy pracował na swoim stanowisku, tak jak mu się to podoba. Prawdopodobnie co chwilę dochodziłoby do bardzo poważnych wypadków w zakładach pracy. Stąd też nałożony został obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP w każdej firmie, w której zatrudniany jest nowy pracownik. Niezależnie od jego stanowiska.…
- 39
To może wywołać niepokój u każdego pracodawcy. Informacja o tym, że w twojej firmie zaplanowana jest kontrola z Inspekcji Pracy. Pierwsze co przychodzi do głowy, to myśl o tym, któż taki złożył zawiadomienie że dochodzi do nieprawidłowości. Ale nie na tym powinna się koncentrować uwaga wszystkich pracodawców. Najważniejsze bowiem jest…
- 38
W dzisiejszych czasach na rynku pracy sytuacja dla wielu bezrobotnych nie jest ciekawa. Oczywiście są Urzędy Pracy, Internet, w którym również możemy szukać pracy, ale są ważne również znajomości. Dlatego po znalezieniu już pracy, jesteśmy tak szczęśliwi, że zapominamy, że istnieje coś takiego jak Prawo Pracy. Tak, pracownicy mają w…
- 37
W każdym systemie czasu pracy, jeżeli będzie on obejmujący pracę w niedziele i święta na przykład praca na stróżówce. Konieczne jest, aby można było zapewnić pracownikom łączną liczbę dni wolnych od pracy, odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu w przyjętym okresie…
- 34
Bezpieczeństwa miejsca pracy jak i całego środowiska jest bardzo ważne dla pracowników i pracodawców. Istnieje wiele miejsc pracy, w których często zdarzały się wypadki. Po wprowadzeniu mniejszych lub większych zmian, miejsce to na powrót stawało się bezpiecznym i przyjaznym dla osób w nim przebywających. Tak naprawdę są dwa rodzaje zagadnień…