Kiedy odbywa się kontrola z Inspekcji Pracy?

Chcecie wiedzieć w jakich okolicznościach najczęściej jest przeprowadzana kontrola z Inspekcji Pracy Zdzieszowice? Jeśli tak to zapraszamy do lektury niniejszego tekstu. Dowiecie się z niego jakie uprawnienia posiadają kontrolerzy, oraz czym może grozić brak współpracy z nimi. To jednak nie wszystko. W dalszej części artykuły przedstawiamy wam najważniejsze porady z zakresu tego jak przygotować się do kontroli z PIP. Wyjaśnimy jakie prawa posiada pracodawca w obliczu kontroli, oraz co wolno kontrolerom.

Kontrola to nie zawsze donos

Powszechnie się przyjęło w naszym kraju, że kontrole z PIP odbywają się najczęściej z powodu jakiegoś donosu. Najczęściej jest to donos jednego z obecnych lub dawnych pracowników, którzy w ten sposób zamierzają się zemścić na pracodawcy. Nie zawsze jest to prawdą. Bardzo często kontrole z PIP mają miejsce na skutek prowadzonej akcji informacyjnej i prewencyjnej, w której kontrolowane są miejsca pracy, w których ocena ryzyka zawodowego wykazała najwyższy współczynnik niebezpieczeństwa wykonywanego zawodu. Czasami może mieć również miejsce sytuacja, że PIP został powiadomiony o możliwości łamania praw pracowników przez osoby z zewnątrz – sąsiadów, przechodniów, a nierzadko i konkurencję.

Informacja o planowanej kontroli

W znaczącej liczbie przypadków, chęć przeprowadzenia kontroli w miejscu pracy jest poprzedzona pisemną informacją wysyłaną na adres firmy. Znajduje się w niej nagłówek i pieczęć PIP, podstawa prawna, a także planowany termin, w którym kontrolerzy zamierzają się pojawić w siedzibie firmy. W owym czasie powinno zostać umożliwione przeprowadzenie kontroli, która odbywa się w obecności osoby uprawnionej do działania w imieniu pracodawcy.

Przyjazd kontroli z PIP do firmy

Kontrola Urzędników Państwowej Inspekcji Pracy rozpoczyna się w godzinach, w których zakład pracy normalnie funkcjonuje. Często dokładna godzina jest podana w powiadomieniu nadesłanym pocztą. Na podstawie naszych doświadczeń można stwierdzić że pojawienie się kontrolerów odbywa się pomiędzy godziną 10 a 12. wiele zależy od tego, w jakiej odległości znajduje się firma od placówki Inspekcji Pracy.

O czym pamiętać?

Jest mnóstwo różnych kwestii i tematów, o których należy pamiętać przed pojawieniem się inspekcji. Informowanie o wyznaczonym terminie kontroli pozwala się dobrze do niej przygotować. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o to, aby przy stanowisku pracy znajdowała się instrukcja BHP opolskie, wyjaśniająca sposób obsługiwania konkretnego urządzenia. Do czasu pojawienia się kontroli, mamy również okazję aby uzupełnić ewentualne braki w dokumentacji pracowniczej i wykonać zaległe szkolenia.

Related Posts

 • 54
  Jak przebiega kontrola z Inspekcji PracyTo może wywołać niepokój u każdego pracodawcy. Informacja o tym, że w twojej firmie zaplanowana jest kontrola z Inspekcji Pracy. Pierwsze co przychodzi do głowy, to myśl o tym, któż taki złożył zawiadomienie że dochodzi do nieprawidłowości. Ale nie na tym powinna się koncentrować uwaga wszystkich pracodawców. Najważniejsze bowiem jest…
  Tags: to, kontrola, pracy, inspekcji, pracodawcy, pracowników, pip, przygotować, kontroli
 • 47
  Coraz częściej do naszej redakcji napływają maile, w których pracodawcy skarżą się na pracowników nie przestrzegających podstawowych zasad BHP, które powinny być stosowane na ich stanowisku pracy. Co w takich sytuacjach może uczynić pracodawca, aby nie narażać się na groźne skutki bezmyślności pracowników? Jest kilka rad, które możemy wam przekazać.…
  Tags: to, pracy, pracodawcy, pracowników, pip, kontrola
 • 30
  Miejsce do pracyMając na uwadze "pomieszczenie pracy" to oznacza ono pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym wykonywana jest praca. Nie uważa się za nie miejsc, które są przeznaczone jedynie na pobyt pracowników. Bo te stanowią pomieszczenia higienicznosanitarne. W pomieszczeniu pracy powinna panować atmosfera pracy, ale jeśli maszyny i urządzenia pracują zbyt…
  Tags: pracy, pracowników, to, miejsce